AİK Biz Kimiz?

Biz Kimiz?

Avrupa İlişkileri Kulübü, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgileri Fakültesi çatısı altında 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının Güz döneminin sonunda kurulmuştur. Kurucu ekibimiz, başlangıç aşamasında her zaman fakültemizdeki çeşitli eksikleri kapatmak ve yıllar sonrasında ekol hâline gelecek bir kulübün temellerini oluşturmak amacıyla hareket etti. Bu doğrultuda organizasyon şemamızı, çağımıza en uygun yapı olarak gördüğümüz “otonom” özellikler çerçevesinde şekillendirdik. Oluşturduğumuz bu yapıyı da kulübümüzün karakterini en iyi yansıtabilecek değerler ile destekledik. Bu noktada, hiçbir şekilde herhangi bir siyasi oluşumdan destek almayacak, bir grubun çıkarını gözetmeyecek ve hiçbir ayrıma sebebiyet vermeyecek değerlerimizle oluşumumuzu güçlendirdik.

Kulübümüz bünyesinde faaliyet gösteren birbirinden farklı dört farklı departmanımız; bölgesel, kültürel ve akademik eksikliğe odaklanarak oluşturuldu. Bölgesel olarak Avrupa’ya odaklanmamızın başlıca sebebi, dünya siyasetini ve uluslararası ilişkileri en çok meşgul eden bölgenin tarihsel perspektif ile gelişimini ve diğer bölgelerle ilişkilerini incelemektir. Bu seçimimiz, herhangi bir şekilde Avrupa-merkezcilik veya oryantalist bir bakış açısı benimsemek değildir.

Avrupa İlişkileri Kulübü ailesi olarak, misyonumuzda belirttiğimiz üzere, üye arkadaşlarımızla Avrupa hakkında çok yönlü bir şekilde bilgilenmek ve çevremizi bilgilendirmek istiyoruz. Misyonumuz, sadece güncel yönetici kadromuzun eğitim ve öğretim dönemini kapsamamaktadır. Vizyonumuzda ve mümkün olan her platformda altını çizdiğimiz üzere, Avrupa İlişkileri Kulübü olarak bir ekol hâline gelmeyi ve gelecekte Avrupa bölgesinde doğal bir sosyal-ağ oluşturmayı amaçlıyoruz. Geleceğin mezunları olacak üyelerimiz, Avrupa İlişkileri Kulübü bünyesi altında sadece Avrupa’ya veya farklı bölgelerle Avrupa’nın ilişkilerine dair deneyim kazanmamaktadır. Bütün mensuplarımızın 21’inci yüzyılın temel becerileri hakkında donanımlı birer mezun olarak yetişmesi, kulübümüzün misyonunu tamamlayan başlıca hedeflerimizden birisidir.

Avrupa İlişkileri Kulübü; dil, din, cinsiyet, etnik köken ve siyasi görüş gibi herhangi bir ayrım gözetmeksizin tüm öğrenci arkadaşlarımızı görmekten mutluluk duyduğumuz çoğulcu bir ortak çatıdır. Bizce, birbirimizi geliştirmeye ve daha nitelikli yarınlar oluşturmakta katkı sağlamak hepimizin sorumluluğudur. Bu sorumluluğu yerine getirme bilinci de kulübümüzü oluşturan temel taşlarının arasındadır.

Fakültemizde, üniversitemizde ve farklı eğitim kuruluşlarında; benzer veya farklı bölgeler ve konular hakkında çalışmalar yapan bütün kişi ve kuruluşlarla iş birliği kurmak için sabırsızlanıyoruz!

Avrupa İlişkileri Kulübü Yönetim ve Denetleme Kurulu