AİK Yazılar Batı Afrika’nın İncisi: Fildişi Sahilleri Cumhuriyeti

Batı Afrika’nın İncisi: Fildişi Sahilleri Cumhuriyeti

Categories:

Genel Bilgiler

Fildişi Sahili Cumhuriyet, Batı Afrika’da bulunan ve Afrika’nın önde gelen sayılı ülkelerinden biridir. Fildişi Sahilleri’nin ana dili Fransızca olarak belirlenmiştir ancak kabilelerin kullandığı yerel diller hâlâ varlığını sürdürmektedir.

Coğrafi özelliklerine bakacak olursak, ülke genelinde tropik iklim hakimdir fakat kuzeyde kalan bölgelerde çöl iklimine yaklaşmanın da etkisiyle birlikte gitgide karasallaşmanın etkileri görülmektedir. Ülke, okyanusa bağlı birçok nehire de ev sahipliği yapmaktadır.

Abidjan şehri, ülkenin en büyük kenti ve Batı Afrika’nın en önemli şehirlerinden biri olmasına rağmen başkenti ülkenin daha iç kısımlarında kalan Yamoussoukro’dur. Başkentin Yamoussoukro olmasının sebepleri arasında ülkenin iç kısımlarının da gelişmesinin teşvik edilmesi, ülkenin bağımsızlığını kazandığı yıldan itibaren öldüğü güne kadar yönetimini üstlenen eski başbakanı Félix Houphouët-Boigny’e saygı göstergesi ve Abidjan’ın kontrolsüz büyümesinin önüne geçilmesi olarak söylenebilir.

Ülkenin altyapısı, gelişmekte olan ülkeler statüsünde hele de Afrika’da olan bir ülkeye göre gayet ilerlemiş durumdadır.

Ülkede İslam, Hristiyanlık ve animist dinler yaygın olarak mevcuttur.

Ekonomi

Ülkede faaliyet gösteren sektörlerin ülke GDP’sine katkısının dağılım sıralaması hizmet, endüstri ve tarım şeklindedir ancak halkın büyük çoğunluğu tarım sektöründe çalışmaktadır.

Fildişi Sahili Cumhuriyeti, dünyadaki kahve ve kakao ticaretinde çok önemli bir yere sahiptir. Ticareti dallandırmak amacıyla yapılan çalışmalar sonucunda ülke, kereste benzeri orman ürünlerini de ihraç etmeye başlamıştır.

Turizmin ülke ekonomisine katkısı ise azımsanamayacak kadar çoktur. Batı Afrika’nın Paris’i olarak anılan Abidjan’ın ve ülkede bulunan milli parkların etkisiyle birlikte ülkede önemli bir turizm potansiyeli bulunmaktadır. Afrika GDP sıralamasında 11 ve kişi başı GDP sıralamasın da ise 17. sırada olan ülkenin ekonomisi, stabil bir şekilde gelişim göstermektedir.

Ülkenin yakın tarihine bakacak olursak, bu aslında biraz garip bir durum, Fildişi Sahilleri, 1960’da özgürlüğünü kazandıktan ve 20. yüzyılın sonunda çok partili sisteme geçiş yaptıktan sonra 21. yüzyılda iki adet iç savaşla boğuşmuştur. Buna rağmen Fildişililer, Afrika’nın en büyüklerinden, Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu’nun ise en büyük ekonomisi olmayı başarabilmişlerdir.

Uluslararası İlişkiler

Ekonomisinin de verdiği güç ile Fildişi Sahili için Batı Afrika’da en fazla otoriteye sahip ülke diyebiliriz. Bu husustaki en büyük rakibi, aynı zamanda da komşusu olan Gana’dır fakat bu rekabetin iki ülke arasında düşmanlığa sebep olduğu söylenemez. Ülke aynı sebepten dolayı Afrika Birliği’nde de bahse değer etkiye sahiptir fakat Afrika’da kendisinden daha güçlü ekonomilerin bulunması sebebiyle aynı otoriteden söz edemeyiz.

Avrupa Birliği ile ilişkilerinde Avrupa Birliği’nin, Fildişi Sahili’nin en büyük yatırımcısı ve ticaret partneri olduğu söylenebilir. AB’nin, Afrika ülkelerine yaptığı genel yardımlardan Fildişi Sahili de yararlanmaktadır. Özellikle Fransa ile ilişkileri gelişmiş düzeydedir ve geçmişten gelen koloni ilişkisi, Fildişi Sahili bağımsızlığını ilan ettikten sonra form değiştirerek devam etmiş ve Fransa ile bağları yıllar içerisinde giderek güçlenmiş

Çin, yakın tarihte yapmaya başladığı Afrika yatırımları kapsamında Fildişi Sahili Cumhuriyeti’ne kayda değer miktarda yatırım yapmıştır.

Nüfus

Fildişi Sahili’nin nüfusu 27 milyon civarındadır ve bu oran ülkeyi, Afrika’nın nüfus sıralamasında 17. sıraya yerleştirmektedir.

Sayısı en az 60 olarak öngörülen kabileleri, 5 büyük aileye ayırabiliriz; Akan, Gur, Kuzey Mande, Krou ve Güney Mande. Bu kabileler, Afrika’nın tamamında olduğu gibi kolonilerin bağımsızlık sürecinde sınırların dikkatsizce çizilmesi sonucunda komşu ülkelerle paylaşılmakta ve özellikle Gana ile çakışmaktadır. Bu kabileler, ana dil olarak belirlenen Fransızca’nın yanında aynı zamanda yerel dillerini de kullanmaktadır ve bu dillerin arasında en çok konuşulanlar Kwa ve Dyula dilleridir.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir